Fotowoltaika jest gałęzią nauki, techniki i przemysłu, zajmującą się zastosowaniem zjawiska fotowoltaicznego do przemiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest ona uznawana za najbardziej przyjazną środowisku technologię wytwarzania energii elektrycznej.
Proces ten odbywa się w krzemowych ogniwach fotowoltaicznych (mono i polikrystalicznych).
Ogniwa fotowoltaiczne łączy się w większe jednostki – moduły fotowoltaiczne, które generują prąd o stałym napięciu. Aby przemienić prąd stały na przemienny, należy nasz system wyposażyć dodatkowo w inwerter. W ten sposób otrzymamy prąd o takich parametrach, jaki na co dzień używamy w gniazdkach.
Energię elektryczną, wytworzoną przez instalacje fotowoltaiczne, możemy wykorzystać na dwa sposoby:
- przydomowe elektrownie fotowoltaiczne (tzw. systemy autonomiczne) – działają niezależnie od sieci energetycznej. Energia wytworzona przez zestawy PV jest magazynowana w akumulatorach i może być wykorzystana do użytku domowego. Tutaj potrzebne są dodatkowe urządzenia, jak akumulatory, regulatory ładowania, przetwornice napięcia;
- elektrownie fotowoltaiczne - te instalacje są podpięte do sieci energetycznej i wytworzona energia elektryczna jest odsprzedawana do zakładu energetycznego. Tutaj dodatkowymi urządzeniami, obok modułów PV, są inwertery i urządzenia monitorujące, a także mierniki energii.
Jak widać, elektrownia fotowoltaiczna jest więc rozwiązaniem dla każdego – od prywatnych użytkowników, przez zakłady handlowe, usługowe i produkcyjne, po samorządy i obiekty użyteczności publicznej.
Zapewniamy profesjonalne doradztwo w zakresie doboru i rozmieszczenia elementów instalacji w zależności od rodzaju budynku i preferencji klienta, oraz kompleksowe jej wykonanie.